Press "Enter" to skip to content

Titul sociální inženýr

Nemusíte navštěvovat plzeňskou vysokou školu, aby jste se poměrně krátce dostali k akademickému titulu. Ano, je to bomba, znám a v následujících řádcích vám prozradím, jak do 5ti minut získat titul inženýr. Pravda, nemůžete si jej napsat do občanského průkazu a nositel tohoto titulu by se s ním ani chlubit nechtěl. V jakém oboru že tento titul můžete takto rychle získat? Nu, jak sám název článku uvádí, jedná se o titul sociální inženýr.

Kdo je vlastně onen sociální inženýr? Je to jednoduše útočník, který pomocí jednotlivých metod a manipulace lidí, získává svou kořist. Mohou to být finanční prostředky, hmotné předměty ale i cenné informace. Možná to ani netušíte, ale i každý z nás se mohl stát obětí pokusu o útok sociálního inženýrství. Částečně jsem se této problematiky dotkl v některých svých předchozích článcích. Více se o jednotlivých metodách zmíním v následujícím miniseriálu.

Pojem Sociální inženýrství poprvé definoval Kevin Mitnick, což je asi nejznámější hacker. Ve spojených státech mu hrozil nekolika set letý trest odnětí svobody za průniky do počítačových systémů. Reálně si již několik trestů odpykal. Od roku 2000 přešel na druhou stranu a stal se z něj expert na počítačovou bezpečnost.

Co má sociální inženýrství společného je, že takovýto útočník většinou vůbec nechvátá. Postupně sbírá klíčové informace o své oběti, buď přímo od ní samé, nebo od jejího okolí. Může trvat i měsíce, než útok samotný proběhne. Můžeme se ale i setkat s rychlým pokusem o získání dat naslepo rozesílanou návnadou mezi široké množství potenciálních obětí.

Sociální inženýrství vychází z toho, že nejslabší článek sebelepšího zabezpečení je nakonec sám člověk. Myslíte si, nebo víte, že na vás někdo zkusil některou metodu sociálního inženýrství?

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli:

KOMENTÁŘE