Press "Enter" to skip to content

Soutěže na Facebooku

Často vídám své přátele, jak se na facebooku účastní některých rádoby soutěží. Rád bych uvedl pár důvodů, proč soutěžím na facebooku spíše nevěřit.

Soutěžit na této sociální síti je oficiálně možné až od roku 2014. Do té doby soutěže pravidla zakazovala – ač praxe byla poněkud jiná. I nyní, když je pořádání soutěží v souladu s pravidly služby, jsou takové počiny značně omezené.

Soutěžit je povoleno vkládáním příspěvků, dáváním Líbí se, vkládáním komentářů nebo posíláním zpráv stránkám.

Nepovolený mechanismus soutěže je sdílení stránky nebo nutnost stát se fanouškem stránky

I povolené mechanismy mají značná omezení. Rychle pochopíte, že pokud soutěž není založena na principu registrace třeba na webu, tak je šance na vaše vylosování opravdu mizivá.

Autor soutěže například:

  • nemůže losovat ze všech fanoušků stránky, protože vidí pouze posledních 500 fanoušků
  • nemůže zvolit například každého pětistého fanouška, protože žádné číslování fanoušků neexistuje
  • nemůže losovat z fanoušků sdílejících danou stránku, protože facebook takovou statistiku neposkytuje
U soutěží o významnější ceny se můžeme setkat s pojmem SOUTĚŽNÍ MAFIE. Tento zasloužené tvrdý pojem značí skupinu lidí, kteří disponují mnoha falešnými účty, které využívají k manipulaci výsledků soutěží.

Například soutěž o nejhezčí fotografii z dovolené, kde je hlavní cenou luxusní zájezd. Soutěžní mafie využije své falešné účty a stránky i s jejich nic netušícími členy, k posunutí konkrétní fotografie do vítězství. Mohou tak činit ve svůj prospěch, nebo si nechají zaplatit za tuto „službu“ pro někoho jiného.

Cílem těchto soutěží je tak hlavně sběr „lajků“ a fanoušků. Opravdu nečekejte, že něco vyhrajete 😀 Jediné soutěže, které mají předpoklad spravedlivé šance na výhru jsou ty, kde se nějakým způsobem registrujete. Zadáním svého e-mailu nebo telefonu.

Opět bych rád apeloval na zdravý rozum každého z nás. Ani zde nezmiňuji počiny typu „Mark Zuckerberg rozdává dvacet iphnů, dej like a vyhraj„. Využít podobnou výzvu je opravdu bezmyšlenkovité a riskantní.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli:

KOMENTÁŘE