Osobně jsem fandou nových trendů. Je mnoho zajímavých projektů, ze kterých Vám určitě něco řeknou názvy jako Uber, Blablacar, Airbnb a další. Díky těmto počinům můžete levně bydlet, jezdit, nakupovat a užívat dalších výhod. Ukazuje se však, že původní záměr tak trochu vytrácí a dostavují se také negativní efekty s přímým dopadem na nás všechny.
Původním záměrem je využití nabídky a poptávky přímo mezi uživateli. Snížení nákladů, omezení konzumu a sblížení lidí. Ukazuje se však, že mnohdy již tento záměr mizí a vznikají dokonce i negativní efekty těchto služeb. Jednoduše se z některých služeb stává regulérní business s jediným cílem – zisk.
Například u taxislužby Uber, Vás již řidiči nesvezou tam, kam mají stejně namířeno, ale jako klasická taxislužba tam, kam požadujete. Někteří si pořizují automobily jen s cílem výdělku. Což má za následek zahušťování dopravy ve městech.
Stejně tak poskytovatelé levného ubytování Airbnb si často pořizují byty jako investiční nástroje, které posléze přes tuto službu pronajímají. Což má za následek zvyšování cen bytů a vyhánění obyvatel z center měst, neboť se tak zvedají i ceny nájmů.
Navíc u těchto služeb lidé často neplatí daně, což má za následek nižší příjmy do státní pokladny. Viz. nedávné kauzy zákazů třeba Uberu v některých českých městech, nebo varování finančních úřadů, že ubytováním přes Airbnb lidé mohou porušovat zákon.
A jak se ptá politoložka Kateřina Smejkalová v APELu na DVTV.cz: „Stojí nám levná dovolená za to, že brzy ve vlastním městě nebudeme mít na nájem?“
Je to určitě téma k zamyšlení a doporučuji si pustit celé její video na tomto odkazu výše.
KOMENTÁŘE