Press "Enter" to skip to content

Odvrácená strana sdílené ekonomiky

Osobně jsem fandou nových trendů. Je mnoho zajímavých projektů, ze kterých Vám určitě něco řeknou názvy jako Uber, Blablacar, Airbnb a další. Díky těmto počinům můžete levně bydlet, jezdit, nakupovat a užívat dalších výhod. Ukazuje se však, že původní záměr tak trochu vytrácí a dostavují se také negativní efekty s přímým dopadem na nás všechny.

Co je Sdílená ekonomika?

Jedná o určitý model podnikání, který je postavený na poskytování služeb, pronájmu, výměnách nebo sdílení majetku mezi jednotlivými uživateli dané služby. Služba samotná slouží jako zprostředkovatel za podíl na výsledné platbě.

Sdílená ekonomika není nic nového, pouze s nástupem internetu a mobilních aplikací je nyní více vidět. Můžete měnit či prodávat nepotřebné předměty pomocí bazarů typu Aukro. Můžete nabídnout nevyužitý pokoj v bytě pomocí Airbnb. Můžete prodat volná místa v automobilu při spolujízdě pomocí Blablacar. Můžete si přivydělat svým automobilem pomocí alternativní taxi služby Uber. A mnoho dalších možností.

Původním záměrem je využití nabídky a poptávky přímo mezi uživateli. Snížení nákladů, omezení konzumu a sblížení lidí. Ukazuje se však, že mnohdy již tento záměr mizí a vznikají dokonce i negativní efekty těchto služeb. Jednoduše se z některých služeb stává regulérní business s jediným cílem – zisk.

Například u taxislužby Uber, Vás již řidiči nesvezou tam, kam mají stejně namířeno, ale jako klasická taxislužba tam, kam požadujete. Někteří si pořizují automobily jen s cílem výdělku. Což má za následek zahušťování dopravy ve městech.

Stejně tak poskytovatelé levného ubytování Airbnb si často pořizují byty jako investiční nástroje, které posléze přes tuto službu pronajímají. Což má za následek zvyšování cen bytů a vyhánění obyvatel z center měst, neboť se tak zvedají i ceny nájmů.

Navíc u těchto služeb lidé často neplatí daně, což má za následek nižší příjmy do státní pokladny. Viz. nedávné kauzy zákazů třeba Uberu v některých českých městech, nebo varování finančních úřadů, že ubytováním přes Airbnb lidé mohou porušovat zákon.

A jak se ptá politoložka Kateřina Smejkalová v APELu na DVTV.cz: „Stojí nám levná dovolená za to, že brzy ve vlastním městě nebudeme mít na nájem?

Je to určitě téma k zamyšlení a doporučuji si pustit celé její video na tomto odkazu výše.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli:

KOMENTÁŘE