Press "Enter" to skip to content

Facebook: dvě často porušovaná pravidla

Facebook je nejrozšířenější sociální síť na světě. 1,65 miliard uživatelů zde denně posílá své statusy, ale málokdo zná a dodržuje pravidla. Facebook je hlavně služba, která má svá pravidla a vyžaduje jejich dodržování. Pojďme se společně podívat na dvě nejčastěji porušovaná pravidla služby Facebook.

Založit profil až od 13. let – první pravidlo, se kterým se setkáváme je věk, od kterého je povoleno založit si profil. V některých zemích je tento věkový limit dokonce ještě vyšší. Jedním z důvodů určení věkové hranice je možné ohrožení mravní výchovy dítěte. Druhým důvodem je prevence kyberšikany a manipulace, Mladší děti se totiž hůře brání a daleko lépe mohou podlehnout možnému zmanipulování.

Dle mého názoru je tato věková hranice individuální záležitostí a je na rodičích, aby na děti v sociálních sítích dohlíželi (hlavně na to koho děti mají v přátelích a s kým komunikují). K tomuto bodu ještě dodám, že aby mohlo mít mladší dítě profil na Facebooku, musí lhát v registračním formuláři a tím také porušuje pravidla. Mnohdy profil dítěti zakládá i přímo rodič, nebo je založení profilu se souhlasem rodiče – pokud však není dodrženo pravidlo věku, jedná se opět o porušení pravidel.

Dle psychologů má pobyt dítěte mladšího 13. let na sociálních sítích ještě jeden dopad. V mladším věku se děti učí budovat vztahy a komunikaci mezi sebou v reálném životě. Užívání sociální sítě u těchto dětí má prý za následek nesoustředěnost, neschopnost komunikace, zhoršené vyjadřování a pokřivené sociální vazby.

Zakladatel Facebooku Mark Zuckenberg plánuje založení „Dětského Facebooku“, který by pomáhal právě s výchovou mladých dětí. Tento projekt se ale stává terčem kritiky, která tvrdí že si tím jen chce zajistit uživatele, kteří budou na jeho síti od narození až do smrti.

Když osobní účet, tak pod reálným jménem – i toto pravidlo dostává často na frak. Doslovná definice: „Facebook je komunita, kde všichni vystupují pod jménem, které používají v běžném životě. Díky tomu vždycky víte, s kým navazujete kontakt, a pomáhá to zajišťovat bezpečnost komunity.“ 

Vaše jméno na osobním profilu musí být stejné, jako máte v osobních dokladech. Je možné jej doplnit přezdívkou. V případě zablokování profilu musíte být schopni zaslat administrátorům Facebooku kopii některého z předem definovaných dokladů.

Používáte jiné než vaše jméno na Facebooku? Jak by na vás vlastně mohli přijít? Asi nejosvědčenější způsob je obyčejné, u nás velice dobře známe, udání. Stačí mít v přátelích někoho, kdo vám prostě moc nepřeje a administrátorům Facebooku vás nahlásí. Druhým způsobem jsou kontroly ze strany Facebooku ať již zaměstnanci, nebo automatizovanými roboty, kteří vyhledávají možné porušení pravidel (v tabulce níže najdete jaká další pravidla musíte na svém profilu dodržovat a co může způsobit nenávratné zablokování profilu). I já mám mnoho přátel, kteří jedno nebo druhé zde rozebrané pravidlo porušují a i pár z nich už se potýká s omezením nebo blokací profilu.

Je jedno, zda na vás přišel nějaký admin sám, nebo vás nějaký ten dobrák udal, je třeba si uvědomit to, co jsem již psal v úvodu. Facebook je služba, má svá pravidla a vyžaduje a hlídá jejich dodržování. V případě problému se tak snažte napravit ono porušení pravidel a doufat, že vám bude váš profil navrácen.

Další vybraná pravidla Facebooku:

  • nebudete na Facebooku zvěřejňovat neautorizovaná komerční sdělení (spam)
  • nezapojíte se pomocí Facebooku do nezákonného multi-level marketingu na pyramidovém principu
  • nebudete zveřejňovat nenávistné projevy, výhružky nebo pornografii
  • neposkytnete na Facebooku falešné osobní informace a ani bez povolení nevytvoříte profil někoho jiného
  • nebudete vytvářet více než jeden osobní účet
  • pokud váš účet deaktivujeme, nevytvoříte bez našeho svolení jiný
  • svou osobní Timeline nepoužijete ke komerčnímu obohacení. K těmto účelům budete používat Facebook Stránku
  • nebudete Facebook používat, pokud je vám méně než 13 let
  • nebudete Facebook používat, pokud jste odsouzeným sexuálním delikventem

Registrací na Facebook a osouhlasením Podmínek uživání jste uzavřeli smlouvu a je třeba tyto podmínky dodržovat.

BTW: k pravidlu nezveřejňovat komerční nabídky 😀 kdo máte v profilu nabídku úpravy nehtů, prodej kosmetiky, prodej šperků, nabídku jiných služeb a podobně?

Rád bych ještě upozornil, že tento článek nevznikl jako návod pro nahlášení vašich přátel za porušování pravidel. Jde spíše o změnu úhlu pohledu u těch, kteří tato pravidla porušují a vystavují se možnému postihu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli:

KOMENTÁŘE