Press "Enter" to skip to content

Co motivuje hackery?

Stejně tak jako mně i Vás „něco“ motivuje ráno vstát a jít do práce, tak i jednotlivé hackery „něco“ motivuje k realizaci svých útoků. Byl jsem překvapen, když jsem si prohlédl statistiku motivace hackerů. Pojďme se tedy spolu na toto téma trochu podívat.

Pokud znáte seriál The Big Bang Theory, jistě si vzpomenete na díl, kdy šikovná partička nerdů zpřístupní možnost dálkově přes internet ovládat světla v místnosti, zesilovat a zeslabovat stereo a jezdit s autíčky na dálkové ovládání. Penny, jejich blonďatá sousedka, nebyla až tak ohromena touto skutečností a ptala se „Proč to vlastně děláte?“. Odpovědí jí bylo „Protože můžeme!“ 🙂

Ano, jednou z možných motivací je prosté dokázání si, že to dokážu. Najdu skulinu v systému a proniknu do něj. Nechci nic ukrást, nechci způsobit žádnou škodu, nechci nikoho zdiskreditovat. Prostě jen dokážu že to jde. Motivací tohoto typu hackera je prostě uznání ve světě hackerů, poukázání na chybu v systému (etický hacker), nebo prostě jen obyčejná zábava.

Horší je druhá skupina hackerů, kdy své útoky provádějí právě s cílem obohacení, či způsobení škody. Možná Vás překvapí, stejně jako mě, že tato motivace není převládající. Nicméně, tyto útoky jsou nejvíce vidět a nejvíce se o nich ví.

Rozdělení hackerských útoků dle jejich motivace

01% – uznání v komunitě

19% – finanční obohacení

29% – morální / etické hackerství

51% – zábava / vzrušení

Osobně jsem tipoval pro finančně motivované útoky větší podíl, nicméně nižší procenta neznamenají, že by se mělo jednat snad o nízký počet takových útoků. Je tomu právě naopak – každou vteřinu se odehraje na internetu obrovské množství útoků.

Přeji vám tedy, pokud se setkáte s hackerským útokem, aby to byl právě třeba etický hacker a pouze vás upozornil na bezpečnostní hrozbu 😀

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli:

KOMENTÁŘE