Press "Enter" to skip to content

Chlubíte se na Facebooku?

Je mi jasné, že to velice láká. Koupím si nové auto, mám nový telefon, tablet jsem dostal od ježíška, jedu na dovolenou, tak proč se nepochlubit že? Jenže tímto způsobem dáváme najevo i něco jiného. Stejně tak, jak uvádím v předchozím článku Proč mám dražší hotel než soused?, kdy poskytujete o sobě svým pohybem po internetu informaci o vaší kupní síle. Tak tímto „chlubením se“ dáváte informaci potenciálním zlodějům, že jste na tom zkrátka finančně dobře.

Chlubíte se na Facebooku? Nedělejte to!

Pokud ještě přihodíte informaci, že odjíždíte na delší dovolenou, je to jako pozvánka k vám domů. Teď si asi říkáte, jak mohou vědět kde bydlíte?

Pokud vás lapka vyhodnotí jako zajímavý cíl, může jednoduše použít sociální inženýrství k získání dalších potřebných informací. Pak už na vás může jen čekat nepříjemné překvapení v podobě krádeže.

Opět je zde ve hře ono Nejdůležitějším bezpečnostním prvkem na internetu je uživatel sám. Pokud budeme trochu přemýšlet nad tím, co a kde o sobě sdělujeme světu, ochráníme se od mnohých nepříjemných situací.

Sociální inženýrství – je způsob získání citlivých informací z různých zdrojů. Poskládáním takových informací lze najít slabé místo (většinou působením na lidi) a proniknutí či odcizení požadovaných dat nebo předmětů.

Útoky pomocí sociálního inženýrství jsou běh na dlouhou trať. Útočník svou oběd dlouhodobě sleduje, sbírá informace a pak je využije ve svůj prospěch.

Fenomén Sociálního inženýrství si rozebereme v samostatných článcích. Rozhodně si ale nemyslete, že nás se toto týkat nemůže. I ve svém okolí znám přátele, na které některou z metod sociálního inženýrství někdo zkusil.

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli:

KOMENTÁŘE