Press "Enter" to skip to content

ASMR – orgasmus mozku

Není tomu tak dávno, co jsem na internetu objevil, pro mne tehdy bizarní, video označené ASMR. Myslel jsem si, že se jedná o internetovou přezdívku aktéra na videu. Ten byl fascinovaný zvuky, které vydávají běžné předměty kolem nás. Na druhý pohled, převážně z doporučovaných videí, jsem však zjistil, že interpretů podobného chování je mnohem více a všechna tato videa jsou označena tajemnou zkratkou ASMR. Pojďme se spolu podívat na tento jev, který má údajně přivést váš mozek až k orgasmu.

Nejdříve jsem si tedy vyhledal nějaké informace ohledně této „relaxační technice“ a pak se jal ji na vlastní mozek vyzkoušet.

ASMR – Autonomous sensory meridian response – při tomto způsobu relaxace může mozek osob pozitivně a uvolněně reagovat na různé zvukové vjemy. Ať se jedná o přejetí nehtem po škrtátku zápalek, jemné klepání na skleněnou lahvičku, zvuk přesýpaného písku, či šepot osoby relaxaci provádějící.

Vědci neumí mechanismus reakce mozku na uvedné praktiky jednoznačně vysvětlit. Šeptání interpreta jednak působí příjemně, jednak ale akcentují jiné části zvukového spektra (dotyky rtů, zubů, jazyka, …). Zároveň hovoří přímo do oka kamery, takže pozorovatel je vtáhnut do intimního vztahu (myšleno bezvýhradně akceptujícího) s interpretem. Ten navíc hovoří přímo k vám a jakoby reaguje na vaše předpokládané chování.

Na internetu jsem narazil na dva druhy ASMR relaxace. První bývá označena pouze ASMR. Jedná se o na sebe navazující sérii zvykových podnětů. Osoba, která relaxaci provádí ji jemným šepotem uvádí a posléze začíná brát jeden předmět za druhým a generovat zvuky.

I na mne tato relaxace zapůsobila, pokud jste v tichém prostředí a slyšíte šepot a tyto zvláštní zvuky, máte opravdu uvolňující pocit. Je třeba ale dodat, že ne všechny zvuky jsou mi příjemné, takže se v tomto případě u mě střídaly pocity uvolnění a podráždění – měl jsem tendenci některé pasáže přeskakovat.

O poznání lepší je však druhý typ videí, které poznáte podle toho že název videa kromě ASMR také obsahuje spojení ROLE PLAY. U takového videa se pak jedná o imitaci procedury u lékaře, kadeřníka, na masáži, na kosmetice apod. U tohoto typu videa jsem měl opravdu příjemné mravenčení. Je zvláštní, jak to může na člověka působit.

Níže naleznete některá z uvedených videí. Zkuste absolvovat některou z relaxací a dejte mi do komentářů vědět, zda a jak na vás videa působila.

ASMR 100 různých zvuků na spaní:

ASMR ROLE PLAY – virtuální kadeřník / masér:

ASMR – české zastoupení:

Líbil se Vám článek? Sdílejte jej s přáteli:

KOMENTÁŘE